مانند هر روش دیگر در علوم تجربی، روش EIS نیز بر اصول و بنیادهایی استوار است. این روش مولود تئوری مدارات جریان متناوب در مبحث الکتریسیته است. بنابراین به عنوان مدخلی برای وارد شدن به مبحث EIS و استفاده مفید از آن، کسب دانش هر چند مختصر در این باب اجتناب ناپذیر است. تئوری مدارات AC مبحث مفصل و پرشاخ و برگی در رشته مهندسی برق به شمار می رود.

مفاهیم بنیادی – مفهوم تحریک، پاسخ و تحلیل خطی

بطور کلی هر آزمایش مبتنی بر ایجاد یک تحریک در سامانه مورد نظر (اعم از فیزیکی و شیمیایی و …) و مختل کردن آن و بررسی پاسخ حاصل از این تحریک استوار است.) از روی چگونگی تغییرات پاسخ با تغییرات محرک و ارتباط بین این دو می توان سیستم تحت بررسی را به اصطلاح شناخت و با تعیین پارامترهای مفید و مورد نظر سیستم می توان به بررسی آن پرداخت و هدف و یا اهدافی را از بررسی سیستم دنبال کرد، مانند پیش بینی رفتار سیستم برای متغیرهای مشابه یا متفاوت، بهینه سازی رفتار سا شرایط مشخص و ….

به عنوان مثال می توان از روشهای الکتروشیمیایی نام برد، مانند روش آمپرومتری که در آن محرک داده شده به سیستم، یک ولتاژ به صورت تابعی از زمان و پاسخ عبارت از تغییرات جریان به صورت تابعی از زمان است. از روی نحوه تغییرات جریان نسب با زمان (و بنابراین نسبت به محرک اصلی) می توان رفتار سیستم را مورد بررسی قرار داد. از لحاظ نظری برای هر آزمایش معینی در انتخاب متغیرهای تحریک و پاسخ محدودیتی وجود ندارد و از هر زوج پارامتر مناسبی می توان به صورت محرک و پاسخ استفاده نمود. مساله اصلی محدود کننده در این رابطه شرایط تجربی و طبیعت سیستم مورد بررسی است. یعنی اولا باید سیستم به تحریک مورد استفاده عکس العمل نشان داده و پاسخ مطلوب و معقولی از خود ارایه دهد؛ یعنی بین محرک و پاسخ یک رابطه علت و معلولی برقرار باشد. ثانیا تحریک مورد استفاده باید تا حد امکان سیستم را از حالت اصلی خود که در شرایط عملی از آن انتظار می رود، دور نکند به طوری که اطمینان حاصل شود نتیجه آزمایش قابل تعمیم به شرایط واقعی است. به عبارت دیگر باید تا حد امکان سعی کنیم که تحریک اعمال شده اصطلاحا کوچک باشد. دامنه و شدت این تحریک را شرابه حاکم و طبیعت ذاتی سیستم تعیین می کند. ممکن است یک تجري که قابلیت تحمل زیادی دارد، کوچک بنظر برسد ولی در مورد سیستمی دیگر، همان تحریک بزرگ به حساب آید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *